asystentka

Anna Spyrka 

 

 PL


 Od redakcji

 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy,

Jak stworzyć równowagą pomiędzy miękką i twardą tkanką? Jak osiągnąć idealną harmonię pomiędzy stanem tkanek miękkich i uzupełnieniem? Jak uzyskać odpowiednie połączenie pomiędzy twardymi tkankami i ceramiką? Odpowiedzi na to pytania udziela Dario Adolfi w artykule Licówki z dwukrzemianu litu: opis przypadku klinicznego i uzupełnienia wykonanego bez preparacji zębów filarowych. Autor, prezentując przypadek zmiany estetyki uśmiechu u młodego pacjenta z anatomicznymi nieregularnościami powierzchni szkliwa w obu łukach, precyzyjnie przedstawia najważniejsze etapy i procedury niezbędne do osiągnięcia zamierzonego celu.
W pierwszej części artykułu Kompleksowa rehabilitacja jamy ustnej przy użyciu uzupełnień pełnoceramicznych, autorzy – prof. Daniel Edelhoff oraz Oliver Brix – prezentują, na przykładzie konkretnego przypadku z własnej praktyki, systematyczny sposób pełnej rehabilitacji jamy ustnej w złożonych przypadkach, koncentrując się na efektywnym planowaniu i ukierunkowanym doborze odpowiednich materiałów ceramicznych. Co ciekawe, autorzy pracy są oddaleni od siebie o kilkaset kilometrów, a rehabilitacja odbyła się na podstawie jasno zdefiniowanego procesu wymiany informacji. Pacjent i technik dentystyczny nie spotkali się w ciągu okresu leczenia, a przypadek ten został pomyślnie wyleczony.
Dotychczasowe próby wykonywania protez szkieletowych dzięki wykorzystaniu systemów CAD-CAM, głównie ze względów ekonomicznych i czasowych, nie powiodły się. Z kolei proces spiekania laserowego prowadził do otrzymania kruchej i mało elastycznej struktury szkieletu. Technologia SilaPrint RPS łączy najnowszą technikę CAD, wykorzystującą program Siladent i SensAble do szybkiego projektowania z klasyczną techniką odlewania. Koncepcja przedstawiona w artykule Systemy CAD/CAM w wykonywaniu protez szkieletowych pozwala z optymizmem spojrzeć w przyszłość techniki wykonywania tego typu protez.
Serdecznie zapraszam do lektury kolejnego numeru czasopisma dental dialog.

Anna Spyrka
redaktor naczelna


GB

 


key words:

 


summary: