„Odczarowywanie” siekacza centralnego. Metody, wskazania i techniki związane z odbudową siekacza centralnego.

Demystifying the single central. Methods, applications, and techniques to conquer the single central.

Joshua Polansky

Forma, wybór materiałów i ocena koloru są zazwyczaj tak zróżnicowane, że praca nad odbudową tego zęba nie należy do łatwych. Mimo, że leczenie obejmuje tylko jeden ząb, wykonanie siekacza centralnego wymaga zebrania wielu informacji.

88

Wyzwanie przy rekonstruowaniu zębów siecznych: Tak jak „zęby naturalne”

The challenge of anterior tooth reconstruction: Just like ,,real teeth”

Juergen Freitag, MDT

Opisywany przykład przedstawia modelowanie warstwowe korony na podbudowie z tlenku cyrkonu ceramiką Vita VM9. Głównym celem jest zbliżenie się do naturalnego zęba tak bardzo, jak to tylko możliwe w kategoriach kształtu, koloru i struktury powierzchni.

94

Koncepcja kompleksowej rehabilitacji jamy ustnej

Our concept for a complex oral rehabilitation

Cristian Petri, dr Ionut Branzan

W niniejszym artykule przedstawiono metody dyskretnego i harmonijnego osadzenia całkowitej protezy wspartej na teleskopach i na implantach. Koncepcja zastosowania stożkowych koron galwanicznych (pierwotna struktura pełnoceramiczna, wtórna struktura z czystego złota) odznacza się licznymi atutami, m.in. trwałością uzupełnień i dużym komfortem użytkowania nawet w trudnych przypadkach.

98

Fast & fixed – natychmiastowa implantacja i rehabilitacja bezzębnych szczęk. Część II

Fast & Fixe - Immediate implant and rehabilitation of edentulous jaws. Part II

Dieter Grau, MSc, dr Margit Weiss

Dieter Grau opisuje przypadek pacjenta, który po kilku niezadowalających zabiegach całkowitej odbudowy zdecydował się na natychmiastową implantację w szczęce i żuchwie.

110

Realia

Reality

Giuseppe Doti

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na powodzenie pracy jest doskonała znajomość kwestii medyczno-technicznych; co więcej – współpracujący ze sobą specjaliści muszą wykazywać się wiedzą na temat morfologii zębów, tkanek i ich budowy. Zespół powinien świetnie się rozumieć. Właśnie na tych założeniach opieramy naszą pracę.

120

Obserwowuj, Planuj, Twórz

Observe, Plan, Create

Franco Pozzi, Ateicos Quintavalla

Przyglądanie się obrazom naszych prac na modelu, w czasie pracy nad nimi, pobudza zmysł krytyczny i trenuje oko, by dostrzegało szczegóły, a także poszukuje równowagi między protetyką i estetyką. Dlatego też, zdjęcia i techniki dokumentowania stają się kluczowe. Współczesna technologia cyfrowa pozwala na dokumentowanie pracy na każdym etapie procesu leczenia.

132

Aparat w pracowni

Marcin Bójko

Rozpoczynamy cykl artykułów, które mają przybliżyć podstawowe techniki fotograficzne przydatne w dokumentowaniu prac, zarówno w całości, jak i poszczególnych etapów. W kolejnych odcinkach pokazywać będę jak pracować ze światłem, jak zbudować oświetlenie stanowiska fotograficznego w pracowni, jak zapanować nad kolorem i jak zrobić efektowne zdjęcie do prezentacji multimedialnej.

142

IDS w Kolonii. 35. edycja - kolejny rekord

148