2006 1 Spyrka2

Anna Spyrka 

 

 PL

Wstęp


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy,

Przed nami najważniejsze wydarzenie branżowe w roku CEDE – Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych w Poznaniu. Wystawie towarzyszyć będą liczne sesje i warsztaty. Na sobotę, 24 września zaplanowano specjalną Sesję dla Asystentek i Higienistek Stomatologicznych. Rozpocznie ją wykład doktora Marka Bladowskiego Techniki zespołowe pracy w stomatologii klinicznej. Zasady asystowania w zespołach stomatologicznych 3 osobowych z zastosowaniem pomocy optycznych (lupy zabiegowe, mikroskop operacyjny, dentaloscope). Wspaniałym uzupełnieniem, bądź podsumowaniem wiedzy zdobytej podczas tej prezentacji z pewnością będzie artykuł wykładowcy Asystowanie w stomatologii. Zasady asystowania w technikach zespołowych pracy. W technikach zespołowych pracy asysta jest bowiem pełnoprawnym członkiem zespołu stomatologicznego i podlega, tak jak i operator, zasadom ergonomii odnoszącym się do wszystkich czynności klinicznych i dotyczących takich aspektów jak: pozycja przy pracy, pole widzenia czy kooperacja manualna np. trzymanie i przekazywanie instrumentów czy materiałów. Asysta wykonuje również szereg czynności poza zabiegowych, takich jak recepcja pacjenta, przygotowanie stanowiska do poszczególnych procedur klinicznych, sterylizacja, obsługa komputera, musi zatem być przygotowana merytorycznie do wszystkich procedur jakie mają miejsce w gabinecie.

Urządzenia ultradźwiękowe stanowią nieodłączne wyposażenie każdego gabinetu stomatologicznego. Skalery – choć pozornie łatwe w obsłudze - kryją w sobie detale decydujące o skuteczności i efektywności ich użycia, tym samym sukcesie profilaktyki i terapii periodontologicznej, przy których najczęściej są używane. Dokładne poznanie ich pozwala na zintensyfikowanie ich skuteczności i eliminację ryzyka skutków ubocznych, a pomoże w tym zapewne praca Ultradźwięki w leczeniu schorzeń przyzębia i profilaktyce.

Technologie cyfrowe co prawda wypierają tradycyjne metody odwzorowania sytuacji panującej w jamie ustnej, niemniej dla większości stomatologów to wciąż daleka przyszłość. Przygotowanie wycisku pozostaje wciąż jednym z najbardziej newralgicznych etapów procedury wykonania uzupełnień protetycznych, a sposób mieszania mas wyciskowych jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na jakość wykonania wycisku stomatologicznego, a zatem i na jakość wykonanych prac protetycznych. Metoda mieszania nie ma wpływu na jakość uzupełnień, pod warunkiem że czynność ta została wykonana poprawnie. A jak to zrobić? Manualnie czy automatycznie? – znaczenie sposobu mieszania mas wyciskowych – odpowiedź znajda Państwo wewnątrz numeru.

Życzę przyjemnej lektury!

redaktor naczelna
Anna Spyrka

 


GB

 


key words:

 


summary: